Leadership

Executive Committee

Leslie Lombardo

leslie.lombardo[at]albanycounty[dot]com

Albany County

Kenneth Flood

kenneth.flood[at]columbiacountyny[dot]com

Columbia County

Rene VanSchaack

rene[at]greeneida[dot]com

Greene County

Linda VonDerHeide

lvonderheide[at]rensco[dot]com

Rensselaer County

Jason Kemper

jkemper[at]saratogacountyny[dot]gov

Saratoga County

Jeff Edwards

jeff.edwards[at]schenectadycounty[dot]com

Schenectady County

Wayne LaMothe

lamothew[at]warrencountyny[dot]gov

Warren County

Tori Riley

triley[at]co.washington.ny[dot]us

Washington County

Doug Melnick

melnickd[at]ci.albany.ny[dot]us

Lead Municipality

Erik Deyoe

edeyoe[at]townofbethlehem[dot]org

Climate Adaptation Committee

Thomas Crowell

tom[at]clctrust[dot]org

Food Systems Committee

Sarah Crowell

sarah.crowell[at]rensselaerny[dot]gov

Land Use and Livable Communities

Christopher O'Neill

coneill[at]cdtcmpo[dot]org

Transportation Committee

Indumanthi Lnu ilnu[at]albany[dot]edu

Energy Committee

Pradeep Haldar

phaldar[at]albany[dot]edu Energy Committee
Mark Gleason mgleason[at]watervliet[dot]com

Waste Committee

Sandra Nierzwicki-Bauer

nierzs[at]rpi[dot]edu

Water Committee

Technical Committees

 

Climate Adaptation
Erik Deyoe, Town of Bethlehem, Committee Chair
Mike Manning, City of Watervliet
Doug Melnick, City of Albany
Nancy Heinzen, Albany County Stormwater Coalition
Sandra Nierzwicki-Bauer, Darrin Fresh Water Institute
Kate Mance, Adirondack Glens Falls Transportation Council
Sasha Spector, Scenic Hudson
Karen Strong, NYS DEC Hudson River Estuary
Jim Kalohn, Schenectady County
Riley Neugebaure, Skidmore College
Todd Fabozzi, CDRPC
Rene VanSchaack, Greene County IDA
Meghan Haley-Quigley, Union College
David VanLuven
Richard Wilson, Washington County DPW

 
Economic Development
Bob Radliff, Capital District Community Loan Fund, Committee Chair
Thomas Wood, Saratoga Board of Supervisors
Sarah Crowell, City of Rensselaer
Ken Flood, Columbia County
Michael Burns, Town of Glenville
Susan Wilson, Town of Bolton
Dixie Baldrey, Town of Lexington
Frank Thomas, Town of Stoney Creek
Robert Blais, Village of Lake George
Brad Fischer, Albany County
Tori Riley, Washington County LDC
John Porreca, Town of Greenport
John McDonald, City of Cohoes
Linda Hill, National Grid
David Hogenkamp, Empire State Future
Victoria Pratt Gerbino, EDC Warren County
Quintin Bullock, Schenectady County Community College
Michael Tucker, CEG
Anita Daly, Saratoga Board of Supervisors
Mark Eagan, Albany Colonie Regional Chamber of Commerce
Rene VanSchaack, Greene County IDA
 
Energy
Indumanthi Lnu, UAlbany, Co-Chair
Pradeep Haldar, UAlbany, Co-Chair
Susan Wilson, Town of Bolton
Rich Lyons, Albany County Sewer District
Frank Thomas, Town of Stoney Creek
Robert Blais, Village of Lake George
Brad Fischer, Albany County
Mike Manning, City of Watervliet
Doug Melnick, City of Albany
Stacey Hughes, National Grid
Kristin Swinton, Green Island Power Authority
Sy Oliker, Joseph Technology Corporation
Karen Kellogg, Skidmore College
Rene VanSchaack, Greene County IDA
James Morier, NYS Department of Environmental Conservation
Jodi Smits Anderson, DASNY
Michael O’Hara, City of Hudson
Deborah Howard, SUNY
Rodney Wiltshire, Empire Solar Store
Elizabeth Staubach, VHB
 
Food
Thomas Crowell, Columbia County Land, Committee Chair
Frank Thomas, Town of Stoney Creek
Doug Melnick, City of Albany
Donna Murray, Rensselaer County
Laura TenEyck, American Farmland Trust
Brian Gilchrist, Washington County Cornell Co-op
Laura Degaetano, Albany County
Amy Klein, Capital District Community Gardens
Mary Ellen Mallia, UAlbany
Riley Neugebauer, Skidmore College
Tom Gallagher, Albany County Cornell Co-op
Deborah Forester, Schenectady County Cornell Co-op
Mark Quandt, Capital Region Food Bank
Scott Kellogg, Radix Ecological Sustainability Sector
Meghan Haley-Quigley, Union College
William Sweet, Price Chopper
Todd Fabozzi, CDRPC
 
Land Use and Livable Communities
Sarah Crowell, City of Rensselaer, Committee Chair
Anne Benware, CDTC
Christopher O’Neill, CDTC
Linda von der Heide, Rensselaer County
Ken Flood, Columbia County
Michael Burns, Town of Glenville
Susan O’Rorke, Town of New Baltimore
Jean Carlson, Town of Schaghticoke
Carrie Ward, CDTA
Leslie Lombardo, Albany County
Susan Wilson, Town of Bolton
John Scavo, Clifton Park
John McDonald, City of Cohoes
Kristin Devoe, Albany County
Aaron Frankenfeld, Adirondack/Glens Falls Transportation Council
Tom Jarret, Jarrett Engineers
Laura DiBetta, Parks and Trails New York
Todd Fabozzi, CDRPC
Jason Kersch, UAlbany
Steve Feeney, Schenectady County
Darlene Devoe, Village of Fort Edward
Sam Pipes, CDTC
Rocco Ferraro, CDRPC
Brad Birge, City of Saratoga Springs
Lisa Nagle, Elan Planning, Design & Landscape Architecture
Mark Castiglione, Hudson River Valley Greenway
 
Transportation
Christopher O’Neill, CDTC, Committee Chair
Rosemary Nichols, City of Watervliet
Ross Farrell, CDTA
Linda von der Heide, Rensselaer County
Rob Leslie, Town of Bethlehem
Thomas Wood, Saratoga Board of Supervisors
Doug Melnick, City of Albany
John McDonald, City of Cohoes
Kristin Devoe, Albany County
Aaron Frankenfeld, Adirondack/Glens Falls Transportation Council
Stephen Iachetta, Albany International Airport
Robyn Marquis, RPI
Brian Kehoe, New York Bicycling Coalition
Martin Daley, Parks and Trails New York
Elizabeth Staubach, Mayor’s Office of Energy & Sustainability
Todd Fabozzi, CDRPC
Rob Cherry, NYSDOT Region1
Jason Purvis, CDTC
 
Waste
Mark Gleason, City of Watervliet, Committee Chairman
Susan O’Rorke, Town of New Baltimore
Rich Lyons, Albany County Sewer District
Jeff Edwards, Schenectady County
Paula Mahan, Town of Colonie
Jack Cunningham, Town of Colonie
Doug Melnick, City of Albany
Tom Jarret, Jarrett Engineers
Dan Schooler, County Waste
Jolene Race, Columbia County
Mary Ellen Mallia, UAlbany
William Sweet, Price Chopper
Matt Curley, Eastern Rensselaer County Solid Waste Management
Scott Kellogg, Radix Ecological Sustainability Sector
Abby Lublin, Troy Citizens Working Group on Composting
Robert Van Valkenburg, Greene County
Bill Bruce, City of Albany
 
Water
Sandra Nierzwicki-Bauer, Darrin Fresh Water Institute, Committee Chair
Blue Neils, Saratoga County
Linda von der Heide, Rensselaer County
Michael Burns, Town of Glenville
Dixie Baldrey, Town of Lexington
Erik Deyoe, Town of Bethlehem
Rich Lyons, Albany County Sewer District
Robert Blais, Village of Lake George
Brad Fischer, Albany County
Mike Manning, City of Watervliet
Tom Jarret, Jarrett Engineers
John Mokszycki, Town of Greenport
Joe Brillings, Washington County
Mary Bell, City of Albany
Rich Straut, Barton & Loguidice
Dave Dressel, City of Watervliet
Deb Shannon, CDRPC